PODPORUJÚ NÁS

 
 
 
 
 
www.zzz.sk
 
NaviPro
 
 
 
  

 

_________________

 

Zobrazuje stav

od 1.máj 2010

 

free counters

 

 

_________________

TEE alebo TransEsophageal Echo

Ako sa TEE líši od štandardného ultrazvukového kardiogramu ?
Štandardný echokardiogram alebo Echo je získaný použitím čidla na vnútornej strane hrudníka. Ultrazvukový nosič prechádza cez tráviacu trubicu k pľúcam a dosiahne úroveň srdca. Keďže sonda prejde prednou časťou hrude a hrudníka (vyslovené thow- regály) štandardný echokardiogram je taktiež známy ako TRANSTHORACIC (vyslovené trans- thow- cibeta) echo, ako je ukázané na obrázku
 

Občas, vďaka rebrám, obezite a emfyzému môžu vznikať technické ťažkosti v obmedzovaní prenosu ultrazvukových vĺn. V takých prípadoch, váš doktor môže vybrať ako vhodné echo dostane transesophageal (vyslovené trans- esoffagel) echo, kde čidlo je umiestnené v pažeráku, ktorý spája ústa a žalúdok. Cez pažerák sa k srdcu dostane sonda, ktorá nemusí prekonávať prekážky prednej časť hrude, vyhne sa mnohým prirodzeným prekážkam. Inými slovami, tento spôsob ultrazvukového vyšetrenia ponúka oveľa čistejší obraz srdca, predovšetkým štruktúr, ako napríklad ľavé átrium, ktorý nie je viditeľný štandartným ultrazvukovým vyšetrením spredu. Toto je ukázané na obrázku

 

 

Ako sa TEE vykonáva ?
Pacient si ľahne na ľavú stranu. Utišujúce lieky proti bolesti dostáva cez kanilu (vnútrožilne), čím dôjde k celkovému uvoľneniu a do hrdla je nastriekaný znecitlivejúci prostriedok. TEE-čidlo je oveľa menšie ako štandardné Echo-zariadenie a je umiestnené na konci ohybnej hadice (podobná, aká sa používa na endoskopiu – vyšetrenie žalúdka). Čidlo prenáša obrázky z Echa na monitor .
Pacient začne tým, že prehltne hadicu s čidlom a procedúra začína. Použitá anestézia a utišujúce lieky minimalizujú pocit nepohodlia, takže pacient nepociťuje takmer žiadnu bolesť. Po prehltnutí postupuje čidlo s hadicou rovnakou cestou ako prehltnuté jedlo. Je dôležité, aby pacient prehltol hadicu s čidlom čo najrýchlejšie.
Čidlo na konci hadice je po prehltnutí umiestnené v pažeráku, priamo za srdcom. otáčaním a sťahovaním špičky čidla, môže vyšetrujúci lekár prezrieť srdce z viacerých uhlov.
 

 

Rytmus srdca, tlak krvi a dýchanie sú sledovaný počas procedúry. Kyslík dostáva pacient počas vyšetrenia ako preventívne opatrenie a satie je použité, keď je treba .


Po procedúre, sa neodporúča vedenie motorového vozidla najmenej 12 hodín (je to kvôli použitiu utišujúcich liekov proti bolesti). Jedenia a pitia by sa mal pacient po vyšetrení vyhnúť najmenej na dve hodiny, pretože hrdlo je po vyšetrení stále ešte znecitlivené a jedlo alebo nápoj by sa mohol dostať pri nádychu do pľúc. Horúce jedlá a horúce nápoje by nemali byť používané najmenej 24 hodín. Hrdlo môže byť ubolené.


Príprava na TEE-vyšetrenie :
• Nejedzte a nepite najmenej šesť hodín pred vyšetrením. Toto zminimalizuje riziko zvracania a nasávania počas procedúry .
• Pite pred vyšetrením len z výslovným súhlasom vyšetrujúceho lekára.
• Dohovorte si odvoz domov, ak je vyšetrenie vykonávané ambulantne.
• Určite oznámte doktorovi alebo zdravotnej sestre, ak máte nejaké alergie, alebo ak máte nejaký problém v prehltávaní alebo problémy s vašími ústami, pažerákom alebo žalúdkom .
• Zubnú protézu je nutné bezpodmienečne počas vyšetrenia odstrániť !


Ako dlho TEE-vyšetrenie trvá ?
Mali by ste počítať minimálne s dvoma hodinami. Samotné vyšetrenie obvykle trvá 10 - 30 minút. Ostatný čas je strávený prípravou a pozorovaním pacienta.

 

Ako je TEE-vyšetrenie bezpečné ?
TEE-vyšetrenie je relatívne bežná procedúra a považovaná za dosť bezpečnú. Ale, to je závislé od stavu vstupov do vášho pažeráku a žalúdka. Občas, pacienti môžu zažiť poruchy dýchania, abnormálny alebo pomalý srdcový rytmus, reakciu na utišujúce bolesti a malé krvácanie. V extrémne vzácnych prípadoch TEE-vyšetrenie môže spôsobiť prederavenie alebo slzenie v pažeráku.


Ako skoro budú známe výsledky ?
Vyšetrujúci lekár môže obvykle poskytnúť výsledky vzápätí po vyšetrení. Môže sa ale stať, že vyšetrujúci lekár si vyžiada čas na opätovné prehodnotenie výsledkov vyšetrenia.


Akú informáciu poskytne TEE-vyšetrenie ?
TEE-vyšetrenie je extrémne užitočné v detekcii krvných zrazenín a nádorov, ktoré sa môžu nachádzať vo vnútri srdca. Vyšetrenie tiež môže zmerať schopností chlopní a ich prípadných problémov, ale aj pomôcť zistiť prípadnú infekciu srdcovej chlopne, niektorých vrodených srdcová chýb. TEE-vyšetrenie je taktiež veľmi užitočné v ohodnotení pacientov, u ktorých sa prejavujú problémy ako následok krvných zrazenín. Vyšetrenie môže zistiť aj problémovú krvnú zrazeninu vo vnútri ľavého átria .
 


Zaregistrovať do Noviniek e-mailom

 

Č A S

 

 

Predpoved pocasia :: www.meteo.sk

 
_____________
 Posledná
 aktualizácia:
 
22.máj
 2024
_____________
 

NAŠI PARTNERI