PODPORUJÚ NÁS

 
 
 
 
 
www.zzz.sk
 
NaviPro
 
 
 
  

 

_________________

 

Zobrazuje stav

od 1.máj 2010

 

free counters

 

 

_________________

CHOLESTEROL

cholesterol

Na výsledkoch biochemického krvného vyšetrenia možno vidieť koncentrácie najškodlivejšej tukovej látky – cholesterolu. Väčšina cholesterolu je v krvi viazaná na prenášače označované ako LDL (low density lipoproteins – lipoproteíny nízkej hustoty). Zvýšenie cholesterolu viazaného na LDL vedie k tvorbe obávaných usadenín v stenách ciev.
Ale cholesterol viazaný na HDL (high density lipoproteins – lipoproteíny vysokej hustoty) pôsobí opačne, z hľadiska cievneho systému, teda priaznivo. Kardiológovia dnes vedia, že rovnakým strašiakom, ako je zvýšenie zlého LDL-cholesterolu, je aj zníženie HDL-cholesterolu.
Cholesterol však patrí k základným zložkám ľudského organizmu. Má zásadnú úlohu pri tvorbe membrán buniek tkanív, je nevyhnutný pri tvorbe hormónov a pomáha tráviacim procesom. Nemôžeme sa ho zbaviť úplne. Je v potrave (maslo, syry, pečeň, vajíčka, živočíšne tuky) a organizmus si ho tvorí aj sám. Jeho tvorbu a kvalitu však možno ovplyvňovať diétnou disciplínou s vylúčením nesprávnych mastných látok z potravy, obmedzením alkoholu a vyšším príjmom horčíku.
Koncentrácie tukových látok vrátane cholesterolu v krvi sú smerodatné iba vtedy, ak sa odber žilnej krvi robí ráno nalačno, po dvanásťhodinovom hladovaní (nie dlhšom). Dobré je, keď sa už deň pred odberom vyvarujeme priveľmi mastným jedlám. Celkový cholesterol v takto odobranej krvi by mal mať u dospelého hodnoty do 5,2 mmol/liter. Nasleduje mierne zvýšené riziko (5,2 – 6,5 mmol/liter), zvýšené riziko (6,5 – 7,8 mmol/liter) a vysoké riziko je nad 7,8 mmol/liter.
Hodnoty HDL-cholesterolu sa pohybujú od 0,7 do 4 mmol/liter. Priaznivé koncentrácie sú nad 1,3 mmol/liter, opačným pólom sú koncentrácie pod 1 mmol/liter.
Vypočítaná hodnota LDL-cholesterolu by mala dosahovať do 3,9 mmol/liter. Mierne zvýšené riziko predstavuje koncentrácia od 4 do 5 mmol/liter a zvýšené riziko je nad 5 mmol/liter.Dôležité však je aj to, koľko percent z celkového cholesterolu predstavuje HDL-cholesterol.

Normálne hodnoty sú pri koncentrácii vyššej ako 25 percent, mierne zvýšené riziko je od 20 do 25 percent a zvýšené riziko pod 20 percent.


Priemerná hodnota koncentrácie cholesterolu dospelých na Slovensku je zhruba 6 mmol/liter. To je vysoká hodnota. Spoločne s fajčením, vysokým krvným tlakom a hrubými chybami vo výžive je potom jednou z hlavných príčin vysokého počtu následkov aterosklerózy.

Triglyceridy


Súčasne s cholesterolom je ako rovnocenný rizikový faktor pre vznik aterosklerózy dôležitá aj hladina takzvaných bežných tukov – triglyceridov. V séru krvi odobratej ráno nalačno by mali ich normálne hodnoty dosahovať do 2 mmol/liter.
Mierne zvýšené riziko je od koncentrácie 2 do 2,5 mmol/liter, zvýšenie rizika predstavuje hodnota nad 2,5 mmol/liter. Tehotenstvo aj u zdravých žien mierne a prechodne zvyšuje hladinu tukových látok v krvi. Pokiaľ je tendencia k vyššej hladine tukov v krvi vrodená, môže v tehotenstve dôjsť k nápadnému zvýšeniu triglyceridov alebo cholesterolu.
 


Zaregistrovať do Noviniek e-mailom

 

Č A S

 

 

Predpoved pocasia :: www.meteo.sk

 
_____________
 Posledná
 aktualizácia:
 
22.máj
 2024
_____________
 

NAŠI PARTNERI