PODPORUJÚ NÁS

 
 
 
 
 
www.zzz.sk
 
NaviPro
 
 
 
  

 

_________________

 

Zobrazuje stav

od 1.máj 2010

 

free counters

 

 

_________________

Normálne EKG

 

Najčastejšou poruchou srdcového rytmu sú predsieňové tachyarytmie. Medzi dve najbežnejšie poruchy patrí predsieňový flutter a predsieňová fibrilácia (AF). Počas predsieňového flutteru sa predsiene sťahujú pravidelne v rozmedzí 250 – 400krát za minútu. Komorová frekvencia je väčšinou pravidelná, ale vždy pri nižšej frekvencii než predsieňová.


 Fibrilácie predsieni

 

Fibrilácia predsiení (AF) je tachyarytmia, pri ktorej srdce stráca svoj koordinovaný rytmus a horná časť srdca (predsiene) bije rýchlejšie a nepravidelnejšie ako spodná časť srdca (komory). Elektrické impulzy vychádzajú z niekoľkých miest v predsieni a nekoordinovane sa tu šíria. Počas AF môže predsieňová frekvencia dosahovať 300 – 600 tepov za minútu. AV uzol je schopný preniesť na komory len obmedzený počet impulzov, takže komory nebijú tak rýchlo ako predsiene. Komorový rytmus však bude nepravidelný a môže dosahovať 50 – 200 tepov za minútu.
Fibrilácia predsiení postihuje viac ako 5 miliónov ľudí na svete. V 10 – 30 % prípadov se AF vyskytuje u inak zdravých jedincov a bez viditeľného dôvodu. Vo väčšine prípadov je však AF spojovaná s vysokým krvným tlakom, ďalším srdcovým ochorením alebo ochorením pľúc. AF môže byť taktiež vyvolaná emocionálnym stresom alebo pitím veľkého množstva alkoholických či kofeínových nápojov.

 

Fibrilácie komôr
 


Zaregistrovať do Noviniek e-mailom

 

Č A S

 

 

Predpoved pocasia :: www.meteo.sk

 
_____________
 Posledná
 aktualizácia:
 
22.máj
 2024
_____________
 

NAŠI PARTNERI