PODPORUJÚ NÁS

 
 
 
 
 
www.zzz.sk
 
NaviPro
 
 
 
  

 

_________________

 

Zobrazuje stav

od 1.máj 2010

 

free counters

 

 

_________________

ĽUDSKÉ SRDCE

Srdce je obdivuhodný sval, ktorý má približne veľkosť Vašej päste. Váži len okolo pol kilogramu a leží mierne vľavo za hrudnou kosťou.
Svalové kontrakcie (sťahy) srdca sa nazývajú údery srdca. Každý úder srdca vháňa krv do Vášho tela. Vaše srdce prepumpuje asi 4,5 litrov krvi každú minútu alebo 280 litrov každú hodinu. Rytmické pumpovanie Vášho srdca dodáva kyslíkom obohatenú krv a výživné látky ku každej bunke Vášho tela.
Obehový systém zabezpečuje, že každá bunka vo Vašom tele dostane stály prídel krvi. Krv prináša živiny a kyslík k Vašim bunkám a odnáša odpadné látky a kysličník uhličitý


Činnosť srdcovej pumpy = srdca zabezpečuje trvalý prietok krvi obehovým systémom. Srdce je veľmi citlivé na potreby Vášho tela a prispôsobuje svoj rytmus stresu alebo fyzickej aktivite. V rozmedzí niekoľkých sekúnd dokáže Vaše srdce zvýšiť až trikrát objem krvi, ktorú prepumpuje.
Srdce obsahuje svalovú prepážku (septum), ktorá ho rozdeľuje na ľavý a pravý oddiel, a tie sú rozdelené aj horizontálne. Tým sú vytvorené štyri oddelené dutiny srdca. Dve horné dutiny sú pravá a ľavá predsieň. Medzi každou predsieňou a komorou je chlopňa. Srdcová chlopňa zabezpečuje, aby krv tiekla len jedným smerom.
Krv vstupuje do Vášho srdca predsieňami. Tie pumpujú krv cez chlopne do komôr. Do celého tela potom pumpuje krv svalovina oboch komôr.


Zaregistrovať do Noviniek e-mailom

 

Č A S

 

 

Predpoved pocasia :: www.meteo.sk

 
_____________
 Posledná
 aktualizácia:
 
22.máj
 2024
_____________
 

NAŠI PARTNERI