KYSELINA MOČOVÁ
Kyselina močová je normálnym produktom látkovej premeny u človeka. Vzniká odbúravaním látok označovaných ako puríny, ktoré predstavujú dôležitú súčasť jadier ľudských buniek.
Puríny v organizme sú trojakého pôvodu :
-
z chemickej syntézy vo vnútri bunky z východiskových látok.
- z rozpadu bunkových jadier z rôznych príčin.
- z prijímanej potravy.
Človek, podobne ako vyššie primáty, stratil enzým nazývaný urikáza, ktorý je schopný štiepiť kyselinu močovú pred jej vylúčením z organizmu. Preto musí človek vylučovať túto kyselinu ako celok, pričom väčšia časť opúšťa organizmus obličkami a len menšia časť črevom.
Močová kyselina je potrebná látka vznikajúca v našej látkovej premene ako odpadový produkt purínov. Až prekročenie normálnych hladín v krvi môže predstavovať chorobný stav a spôsobovať ťažkosti. Pri určitom množstve má nevylúčená kyselina močová tendeciu zhromaždovať sa a tvoriť ihlovité kryštáliky na "vhodných" miestach.
Kyselina močová vzniká rozkladom bielkovín a purínov a vylučuje sa najmä obličkami. Pri nadmernom príjme bielkovín alebo purínov, alebo pri nedostatočnej funkcii obličiek sa kyselina močová nestačí z tela vylúčiť a zráža sa v podobe kryštálikov v kĺboch, aj v mäkkých tkanivách. Jej prejavom býva potom bolestivý zápal kĺbu. Záchvaty bolesti prichádzajú náhle bez varovania a môžu pretrvať niekoľko hodín, príp. až niekoľko dní. Najčastejšie záchvaty postihujú palec na nohe alebo inú časť chodidla.