HEMOGLOBÍN
Červené farbivo alebo krvný pigment hemoglobín (Hb) umožňuje prenos a výmenu dýchacích plynov. Aj preto jeho znásobenie prináša možnosť výraznejšieho okysličenia organizmu, s ktorým sa spája vyššia fyzická a psychická výkonnosť.
Hemoglobín sa skladá z bielkovinovej zložky a železa. Hovorí sa mu aj dýchací pigment. Jeho nosičmi či prenášačmi v krvnom obehu sú červené krvinky, diskovité útvary tvoriace sa v kostnej dreni a cirkulujúce v krvi. Výmena dýchacích plynov sa odohráva v pľúcach, konkrétne v stenách maličkých krvných ciev obopínajúcich pľúcne mechúriky.
Krvinky tu viažu nadýchaný kyslík na krvné farbivo a uvoľňujú ho na rozličných miestach tela podľa presného naprogramovania alebo aktuálnej potreby. Počet červených krviniek je v priemere 5,4 až 5,6 milióna na mikroliter krvi u mužov a 4,8 až 5 miliónov u žien.
Množstvo hemoglobínu sa u zdravého človeka pohybuje v hodnotách okolo 16 gramov na deciliter krvi u mužov a 14 gramov u žien. Za určitých okolností, ktoré zvyšujú počet červených krviniek a množstvo krvného farbiva – špeciálna výživa, výrazná fyzická trénovanosť, pobyt vo vysokohorskom prostredí – sa však pripúšťajú hodnoty až 18,5 gramu u mužov a 16,5 gramu u žien.
Krv môže byť vystavená nadmernému pôsobeniu dusičnanov a dusitanov obsiahnutých vo vode a v niektorých potravinách, ako napríklad údené mäso alebo zelenina, ktorej rast a dozrievanie sa urýchľuje hnojivami obsahujúcimi práve dusičnany. Vtedy vzniká iná forma hemoglobínu. Ide o methemoglobín, ktorý nie je schopný prenášať kyslík. Jeho prítomnosť v krvi sa môže prejavovať namodravým sfarbením pokožky a slizníc.
Počet červených krviniek a správne množstvo krvného farbiva pomáha, okrem už spomínaných možností, udržiavať a zvyšovať správna výživa s príslušným obsahom železa a bielkovín, ako aj príjem vitamínov B6, B12, kyseliny listovej a zinku.