Akú funkciu majú vitamíny ?
Vitamíny neobsahujú a nedodávajú ľudskému telu energiu, takže neprispievajú k vzniku obezity. Sú ale najdôležitejšou zložkou enzýmov, ktoré sú organickými katalyzátormi (urýchľovačmi), bez ktorých by nemohli prebiehať v ľudskom tele biologické procesy. To je teda dôvod, prečo sú tiež niekedy nazývané aj ako koenzými.
Bez enzýmov by neexistoval život, pretože stimulujú metabolický proces, premieňajú potravu na energiu a urýchľujú biologické funkcie. Tvoria krv, pokožku a kosti, zbavujú ľudské telo toxických látok, uvoľňujú energiu, pomáhajú pri rozmnožovaní a predĺžení života.
Vitamíny nie sú zložkou telesnej štruktúry, sú činiteľom, ktorý pomáha regulovať obnovu a aktivity organizmu. Väčšina z nich je rozpustná vo vode, meria sa na miligramy a ich prebytok je z ľudského tela vylučovaný močením. Vylučovanie vitamínov z tela nie je jednoduché a dlhodobé predávkovanie sa vitamínmi môže mať nepriaznivé účinky na organizmus.
Len malé množstvo vitamínov je rozpustných v tukoch.
Množstvo vitamínu sa meria podľa medzinárodnej jednotky IU.
Základná potrebná dávka vitamínov a minerálov je pre každého človeka rovnaká, líši sa však podľa veku, pohlavia, zamestnania, životného štýlu a rýchlosti metabolizmu. Dodnes nie je určený presný výpočet individuálnej potreby vitamínov, ktorý sa individuálne mení (pre každého človeka je iný). Potreba vitamínu A a C sa môže pri rôznych osobách meniť až 20-násobne, potreba vápnika a bielkovín až 5-násobne. Tomuto hovoríme „princíp biochemickej individuality“, ktorý ako prvý definoval nositeľ Nobelovej ceny, texasský biochemik Dr. Roger Wiliams, ktorý ako prvý objavil kyselinu pantotenovú = vitamín B5.
Princíp biochemickej individuality sa dramaticky prejavil už po II. svetovej vojne, kedy boli prepustení vojnoví zajatci zo zajateckých táborov. Väčšina z nich bola silne podvýživená, ale niektorí jedinci mali len ľahkú podváhu. Boli to ľudia s nízkou spotrebou živín a mimoriadne efektívnym metabolickým systémom. Ich organizmus bol schopný absorbovať dostatok živín aj z nedostatočnej stravy, čím si zachovali relatívne dobrý zdravotný stav.