PODPORUJÚ NÁS

 
 
 
 
 
www.zzz.sk
 
NaviPro
 
 
 
  

 

_________________

 

Zobrazuje stav

od 1.máj 2010

 

free counters

 

 

_________________

O TUKOCH

Tuky sú glycerolestery vyšších nasýtených a nenasýtených mastných kyselín. Tuky sa delia na rastlinné, živočíšne a syntetické.
 
  •              Rastlinné tuky
  •              Živočíšne tuky
  •              Syntetické tuky


Tuky sú jednou z troch základných zložiek ľudskej stravy. Sú to zlúčeniny tvorené kyselinami s dlhým reťazcom (mastnými kyselinami) a alkoholom (glycerolom). Na základe svojej chemickej štruktúry sa označujú aj ako triglyceridy alebo triacylglyceroly (TAG), nazývané aj jednoduché tuky. TAG sú základom mnohých procesov látkovej premeny v organizme, a to ako stavebné kamene na tvorbu komplexnejších zlúčenín, ako súčasť bunkových membrán a ich nahromadenie vo forme zásob má aj tepelnoizolačnú funkciu. Tuky zabraňujú aj vysušovaniu pokožky.
Základnou funkciou tukov je hromadenie energie. Tuky z potravy sú v tráviacom trakte štiepené pomocou enzýmov a žlče na menšie zložky, ktoré sú následne vstrebávané a slúžia ako zdroj energie. Časť, ktorá sa nevyužije na krytie energetických potrieb organizmu, sa opäť premieňa na TAG a ukladá na určitých miestach organizmu vo vnútri tukových buniek, nazývaných odborne adipocyty.
Tuk uložený v tukovom tkanive je výnimočný systém energetickej zásoby, ktorý môže byť použitý na látkovú premenu, ak si to bude vyžadovať momentálna situácia, napríklad pri dlhotrvajúcom hladovaní. Za normálnych podmienok existuje rovnováha medzi tukovými zásobami a energetickými požiadavkami organizmu.

Môžeme rozlišovať dva typy tuku :


* Biely tuk : je bohatý na TAG, uložený v podkoží a okolo orgánov ľudského tela. Má ochrannú úlohu a slúži ako zásobáreň energie.
* Hnedý tuk : chudobný na TAG. Je uložený na určitých miestach organizmu ako šija, pazuchy, medzi lopatkami a rebrami. Jeho poslaním je tvorba tepla s cieľom udržať telesnú teplotu v normálnom rozmedzí.
 


Zaregistrovať do Noviniek e-mailom

 

Č A S

 

 

Predpoved pocasia :: www.meteo.sk

 
_____________
 Posledná
 aktualizácia:
 
22.máj
 2024
_____________
 

NAŠI PARTNERI