PODPORUJÚ NÁS

 
 
 
 
 
www.zzz.sk
 
NaviPro
 
 
 
  

 

_________________

 

Zobrazuje stav

od 1.máj 2010

 

free counters

 

 

_________________

PITE VODU

kvapka-vody

Pitnú vodu získate z verejného vodovodu, prípadne z overeného individuálneho zdroja pitnej vody (studňa, prameň), ale môžete ju získať aj ako stolovú vodu tým, že si ju zakúpite v obchodoch ako balenú pitnú vodu. Na trhu sú nie len stolové vody, ale aj veľké množstvo rôznych nápojov, ktorých konzumácia, by mala byť prínosom pre naše zdravie a zdravotnú bezpečnosť. Miesto toho sa však práve tieto nápoje môžu stať zdravotným problémom, pretože na trh sa dostávajú nápoje, ktorých kvalita je zvyšovaná obohacovaním rôznymi chemikáliami a soľami (fosforečnany, uhličitany).
Prakticky všetky nápoje sú dofarbované, ochucované, stabilizované a chemicky konzervované, pritom ešte majú zvýšený obsah jednoduchých cukrov, hlavne ide o obyčajný repný cukor. V lepšom prípade sú tieto nápoje sladené rôznymi umelými sladidlami, prípadne sú dosladzované ešte aj repným cukrom. Niektoré špeciálne nápoje sú obohacované rôznymi tonizujúcimi látkami, predovšetkým však kofeinom.
Negatívne pôsobenie uvedených zložiek nápojov na zdravie človeka už bolo dokázané, napriek tomu obľuba a spotreba týchto nápojov naďalej stúpa.

Čo spôsobuje vysoká koncentrácia cukrov v nápojoch (bežne 10 g na 100 ml) :
1. vysoká koncentrácia cukru zvyšuje „hustotu“ nápoja a tým spomaľuje vstrebávanie prijatej tekutiny zo žalúdka, môže dokonca dôjsť aj k „nasaniu“ tekutiny z krvi do žalúdka (vzniká pocit, že mate v bruchu žaby), nadbytok tekutiny sa dostáva do čriev a môže spôsobovať hnačky
2. miesto toho, aby sa tekutina dostala do krvi, je z krvi „odsávaná“, čím sa výrazne zvyšuje nedostatok vody v tkanivách a krvi, čím sa zvyšuje aj pocit smädu
3. ak vypijete v priebehu krátkeho času 1 liter sladeného nápoja, ktorý obsahuje 100 - 102 g cukru, je to ako test znášanlivosti cukru, používaný pri vyšetreniach na diabetes melitus = cukrovka.

Dostať dostatok vody do tela v akejkoľvek podobe je veľmi dôležité bez ohľadu na ročné obdobie. Je samozrejme, že v letných mesiacoch je nutné piť viac, pretože viac vody strácame potením sa. Minimálny denný príjem tekutín by mal byť približne 1 ½ litra, vhodnejšie však je prijať až 2 litre denne. Ideálne by bolo, keby ste mohli denne piť čistú pitnú vodu, najlepšie neperlivú, dochutenú citrónom (vitamín C).

Prečo je dôležité piť vodu :
· veľmi málo tekutín prispieva k predčasnej tvorbe vrások, pokožka sa veľmi vysušuje, je dehydrovaná
· vnútorné orgány tela sa „vysušujú“
· nedostatok vody v organizme zapríčiňuje zvýšený pocit únavy
· voda prečisťuje telo a uvoľňuje z neho toxické látky
· voda podporuje funkčnosť obličiek a pečene
· voda napĺňa bunky tela a pri námahe v nich spomaľuje tvorbu kyseliny mliečnej, ktorá bráni spaľovaniu tukov

Prečo piť neperlivé vody
Minerálne vody perlivé sú obohacované - sýtené oxidom uhličitým, takže pokiaľ vypijeme perlivú minerálnu vodu, pocit smädu bude pretrvávať. Najprv sa prejaví pocit nafúknutého brucha, ktorý nám zabráni v príjme ďalšej vody, ktorá by smäd už mohla uhasiť.
Prečo piť bylinkové čaje
Pitie bylinkových čajov je vhodnou alternatívou pitia čistej pitnej vody, ale aj tu treba byť opatrný, aby ste nepili jeden druh bylinkového čaju dlhšie ako šesť týždňov. Čaj dokonale uhasí pocit smädu, najvhodnejšie je v horúcich dňoch piť bylinkový čaj vychladnutý a aspoň dva litre denne. Vyhýbajte sa čiernemu čaju a čiernej káve, pretože obidva nápoje odvodňujú ľudské telo a vytvárajú nepríjemný deficit vody v tele.

Ako dodržiavať pitný režim
· sústavne majte pri sebe veľkú fľašu 1 ½ litrovú (džbánik) obyčajnej pitnej vody dochutenej citrónom
· pite len z malého pohára
· po vypití doplnte pohár opätovne vodou
· snažte sa potupne v priebehu štyroch až piatich hodín vypiť túto fľašu
· v horúcich letných dňoch zvýšte objem na 2 ½ litra

Nepodceňujte vodu a dodržiavajte pitný režim !


Zaregistrovať do Noviniek e-mailom

 

Č A S

 

 

Predpoved pocasia :: www.meteo.sk

 
_____________
 Posledná
 aktualizácia:
 
22.máj
 2024
_____________
 

NAŠI PARTNERI