PODPORUJÚ NÁS

 
 
 
 
 
www.zzz.sk
 
NaviPro
 
 
 
  

 

_________________

 

Zobrazuje stav

od 1.máj 2010

 

free counters

 

 

_________________

ZDRAVOTNÉ RIZIKA FAJČENIA

Až 50% ochorení je spojených alebo ovplyvnených fajčením a až 20% z týchto ochorení končí smrťou človeka.


Kardiovaskulárne ochorenia - Najčastejšou príčinou smrti fajčiara je infarkt myokardu, ktorý je priamym dôsledkom dlhodobého procesu vzniku a vývoja aterosklerózy, ktorú fajčenie veľmi výrazne urýchľuje. Dôvodom tohto urýchľovania choroby je samotný cigaretový dym, ktorého obsah priamo poškodzuje steny tepien. samotné poškodenie tepien však nie je jedinou príčinou vzniku a rozvoja kardiovaskulárneho ochorenia, pretože ako dôsledok fajčenia je aj hustnutie krvi, zvýšená zrážanlivosť krvi, zvýšený výskyt zápalových procesov znižujúcich imunity kardiovaskulárneho systému, zvýšenie hladiny homocysteinu, non HDL-cholesterolu a zvýšenie krvného tlaku.

 


Ateroskleróza je v podstate zápal vnútornej steny artérie, ktorý sa pomaly zväčšuje a občas sa stane, že aj vnútorná výstelka tepny praskne, čo okamžite vyvolá vznik krvnej zrazeniny nad týmto miestom a prietok tepny sa výrazne zníži. Tento pretrvávajúci proces má za následok, že na tomto mieste sa postupne usadzuje krvná zrazenina, ktorá časom zapríčiní úplne upchatie tepny a tým zastaví okysličovanie orgánu, ku ktorému tepna privádzala okysličenú krv a myokard za upchávkou odumiera. Ak dôjde k upchaniu tepny zásobujúcej srdcový sval, dochádza k srdcovému infarktu, ak za upchanou tepnou je mozog, dochádza k mozgovému infarktu. Pomerne často dochádza k infarktom tepien dolných končatín, ktoré sa spočiatku prejavujú veľkými bolesťami nôh a môžu končiť imobilitou alebo aj amputáciou dolnej končatiny. Vážnym dôsledkom aterosklerózy je aj aneurizma aorty a tiež Buergerova choroba (trombangitis obliterans). Samotný proces poškodzovania kardiovaskulárneho systému z dôvodu aterosklerotických zmien môže mať dlhodobý charakter, ale môže sa prejaviť rýchlo, nečakane a náhle, napríklad pri zvýšenej fyzickej alebo psychickej námahe. Pri dlhodobejšom procese dostáva človek od svojho tela varovné signály = pálivá bolesť za hrudnou kosťou alebo tlak na hrudi, ktoré označujeme ako “anginu pectoris”, bolesti nôh alebo bolesti hlavy. Veľmi nepríjemným ochorením pre mužov je impotencia (stráta alebo obmedzenie erekcie), ktoré môže byť zapríčinené aterosklerózou pánvových tepien a samotné fajčenie výrazne znižuje hladinu testosterónu a zapríčiňuje aktiváciu sympatiku, čo vedie k vaskonstrukcii = zúženie tepien a tým k nedokrveniu pohlavného údu.


Nádorové ochorenia - Fajčenie sa veľmi výrazne podieľa na vzniku a výskyte veľkého množstva nádorových ochorení, kde najčastejšie ide o rakovinu pľúc (až 90% chorých sú fajčiari), ktorá vzniká až 13x častejšie ako u nefajčiarov. Nefajčiari, ktorí sú vystavení pasívnemu fajčeniu sú ohrození asi z 1/3, teda asi 30% nefajčiarov ochorie na rakovinu pľúc z dôvodu pasívneho fajčenia. Rakovina pľúc sa prejavuje pomerne neskoro, pretože jej príznaky sú viditeľné po 20 až 30 rokoch fajčenia, takže mladý fajčiar si vôbec neuvedomuje, že choroba v jeho organizme už prepukla, avšak ešte ju necíti. Ak fajčiar prestane fajčiť, jeho organizmus sa dostane do stavu neohrozenia rakovinou pľúc až po 20-ročnej fajčiarskej abstinencii. Fajčenie ovšem spôsobuje aj iné ochorenia, ide hlavne o rakovinu ústnej dutiny, rakovinu jazyka, nádorové ochorenia hrtanu, hltanu, žalúdka, žlčníka, obličiek, močového mechúra, leukémiu a u žien rakovinu krčka maternice.


Ostatné ochorenia – vdychovanie cigaretového dymu je veľmi nebezpečné, pretože vyvoláva ochorenia ako napr. emfyzém – ochorenie, pri ktorom dochádza k rapídnemu zníženiu objemu pľúc (zmenšuje sa plocha potrebná pre výmenu dýchacích plynov), chronickej bronchitidy a zhoršovanie astmy.
(Fajčenie a obezita)


Zaregistrovať do Noviniek e-mailom

 

Č A S

 

 

Predpoved pocasia :: www.meteo.sk

 
_____________
 Posledná
 aktualizácia:
 
22.máj
 2024
_____________
 

NAŠI PARTNERI