PODPORUJÚ NÁS

 
 
 
 
 
www.zzz.sk
 
NaviPro
 
 
 
  

 

_________________

 

Zobrazuje stav

od 1.máj 2010

 

free counters

 

 

_________________

ČO POŠKODZUJE FAJČENIE


Fajčenie poškodzuje zdravie človeka veľmi výrazne, pretože sa podieľa na troch základných ochoreniach ľudského organizmu :

  • asi 20 až 25%-tami sa podieľa na srdcovocievnych ochoreniach ľudí, kde úmrtnosť pacientov je alarmujúco až 50%-ná ( najčastejšia príčina smrti na Slovensku)
  • asi 30% nádorových ochorení, kedy až 90% zomrelých pacientov s rakovinou pľúc tvorili fajčiari a asi 75% chronických pľúcnych ochorení je dôsledkom fajčenia


VPLYV NIKOTÍNU


Nikotín je alkaloid, ktorý v mozgu človeka spôsobuje pocit závislosti, podobne ako závislosť na alkohole, amfetamíne, kokaine alebo heroine a veľmi podobné sú aj účinky na mozog. Okrem závislosti na tabáku má však aj dobré účinky na ľudský organizmus, kedy určitým spôsobom podporuje metabolizmus a napomáha pri vyprázdňovaní ľudského tela – urýchľuje črevnú peristaltiku. Nikotín v malom množstve spôsobuje zvýšené sústredenie sa človeka, pri veľkej únave však pôsobí presne opačne a prehĺbuje útlm organizmu. Fajčiace ženy dosiahnú obdobie menopauzy približne o dva roky skôr ako nefajčiarky, ale táto zdanlivá výhoda má aj svoju odvrátenú tvár, pretože až 1/3 žien – fajčiarok ochorie na rakovinu delohy. Skutočnosť, že sa fajčenie stane najväčšou hrozbou života ľudí, necháva mnoho fajčiarov ľahostajných. Pre tzv. príležitostných fajčiarov by malo platiť, že škodlivosť jednej cigarety môžu odbúrať jedným 2 dcl pohárom červeného vína (toto platí len o jednej cigarete a jednom pohári vína denne). Pri vyššej konzumácii vína sa ľahko môže fajčiar dostať do závislosti od alkoholu a škodlivosť fajčenia neodbúra. Silným fajčiarom odbúrať škodlivé látky, získané fajčením, nepomôže ani červené víno. Podobne ako červené víno, aj šťava z červeného hrozna má rovnaké účinky ako samotné červené víno.


Zaregistrovať do Noviniek e-mailom

 

Č A S

 

 

Predpoved pocasia :: www.meteo.sk

 
_____________
 Posledná
 aktualizácia:
 
22.máj
 2024
_____________
 

NAŠI PARTNERI