PODPORUJÚ NÁS

 
 
 
 
 
www.zzz.sk
 
NaviPro
 
 
 
  

 

_________________

 

Zobrazuje stav

od 1.máj 2010

 

free counters

 

 

_________________

KARDIO - tréning

Americký ústav športovej medicíny (ACSM) vydal najnovšie stanovisko, že ma pripravených viac údajov o tom, že fyzická aktivita môže významne napomáhať kontrole vysokého krvného tlaku - hypertenzii. Stanovisko bolo publikované minulý mesiac v časopise Medicína & Veda v rubrike Šport a Cvičenie. Ponúkame Vám jeho hlavné výsledky. Kolektív ACSM expertov zrevidoval najdostupnejšie dôkazy na modernizáciu predošlého stavu spred 11 rokov.

 

trening


Všeobecné odporúčania k cvikom pre ľudí s vysokým krvným tlakom :
- Frekvencia : čo najviac cvičiť, ak možno každý deň
- Intenzita : Otázka miery, cviky by nemali byť úplne ľahké ani ťažké
- Čas : Najmenej 30 minút intenzívnej fyzickej aktivity denne
- Typ : Najmä kardio aktivity, doplnené o tréning odolnosti a sily

- Je dôležité sledovať dĺžku trvania cvičení, ale aj udržiavať intenzitu cvičenia s mierou vo vzťahu k prospechu pre Váš krvný obeh.


Vedci prišli k svojim odporúčaniam založeným na týchto alebo iných objavoch :

Dlhodobé štúdie ukázali, že vysoká úroveň fyzickej aktivity a telesná kondícia výrazne znižuje riziko ďalšieho rozvoja hypertenzie. Kardio - cvičenia kombinované s tréningom na odolnosť organizmu nielenže znižujú krvný tlak, ale aj zabraňujú hypertenzii. Výsledky týchto typov aktivít sú prezentované ľuďmi, ktorí sa zúčastnili na priebehu vytrvalostných aktivít alebo bežného cvičenia. Krvný tlak dokáže byť znížený ešte 22 hodín po vytrvalostnom cvičení.


Detailnejšie odporúčania zo správy ACSM :

Poraďte sa s lekárom pri všetkých typoch rozhodnutí, ešte predtým, než začnete s cvičebným programom. Ak ste mali infarkt, musíte sa s lekárom poradiť o intenzite cvičení. Ak užívate lieky na zníženie krvného tlaku, ACE spomaľovače, angiotenzné zábrany receptorov a zábrany vápnitých priechodov, kontrolujte svoj tlak po cvičení a citlivo regulujte záverečnú relaxačnú fázu Vášho tréningu, pretože tieto medikamenty môžu spôsobiť, že ak skončite s tréningom príliš rýchlo, krvný tlak spadne príliš nízko. Ak používate beta zábrany, treba byť opatrný najmä pri poruchách telesnej teploty. Tieto lieky poškodzujú schopnosť jej regulácie.


Je potrebné si zapamätať, že toto je iba návod, nie presné odporúčanie.

Vaše cvičebné predpisy by mali byť ušité Vašim lekárom a trénerom. Váš lekár bude sledovať a vyhodnocovať rozvoj Vašej kondície. Ak ste boli sedavý typ, musíte začať iba s pravidelnými prechádzkami, čo je pre Vás to najjednoduchšie cvičenie, ktoré praktizuje veľa ľudí. Ak sa Vám zdá pre začiatok 30 minút príliš veľa, kľudne môžete chodiť iba 10-15 minút a postupne budete svoj tréning predlžovať. Prajeme Vám veľa zdravia a pevnej vole.
 


Zaregistrovať do Noviniek e-mailom

 

Č A S

 

 

Predpoved pocasia :: www.meteo.sk

 
_____________
 Posledná
 aktualizácia:
 
22.máj
 2024
_____________
 

NAŠI PARTNERI