PODPORUJÚ NÁS

 
 
 
 
 
www.zzz.sk
 
NaviPro
 
 
 
  

 

_________________

 

Zobrazuje stav

od 1.máj 2010

 

free counters

 

 

_________________

AKO NA KŔČOVÉ ŽILY - VARIXY

 
 
Bohužiaľ, nikde nie je zaručené, že po odstránení kŕčových žíl sa toto ochorenie nevráti. Lekár sa však väčšinou po vyšetrení dopplerom (druh sonografie) vie vyjadriť k tomu, aká je u konkrétneho pacienta perspektíva recidívy, či sú okrem kŕčových žíl -varixov, na nohách aj vedľajšie poruchy prekrvenia, aká je nedovieravosť žilových chlopní a podobne. Záleží aj na tom, či pacient naďalej preťažuje svoje končatiny. Kŕčové žily sú celoživotné ochorenie a aj operovaný pacient sa musí naďalej správať tak, aby im predchádzal - vykladať si nohy, cvičiť cievnu gymnastiku, nosiť kompresívne pančuchy, užívať venotoniká, ktoré pozitívne pôsobia na cievy, alebo si nohy natierať lokálnymi prípravkami. Dlhý pobyt v teple sa neodporúča, pretože teplo rozťahuje cievy a cieľom je žily na nohách stiahnuť, najmä ak sú žilové chlopne nedomykavé.
 

Nevhodné športy


Pri kŕčových žilách sú vhodné športy, pri ktorých sa chodí, behá, namáhajú sa svaly na nohách - turistika, jogging, rýchla chôdza, bicyklovanie, plávanie. Nie sú vhodné cviky v posilňovni, pri ktorých sa zvyšuje vnútrobrušný tlak, napr. dvíhanie činiek a takisto príliš kontaktné športy, pri ktorých je vysoká pravdepodobnosť vzniku úrazu na nohách, napr. futbal. Záleží však na tom, aké sú žily veľké, vypuklé, takéto žily keby sa zranili, budú veľmi krvácať, ťažko sa hojiť a niekedy môže vzniknúť aj vred predkolenia (sú však lekári, ktorí športy, pri ktorých sa vykonávajú tvrdé doskoky - aerobic, squash, tenis, hádzaná - neodporúčajú).
 

Odstránenie metličiek


Tzv. metličky sa dajú odstrániť sklerotizáciou (injekčným vstreknutím roztoku, ktorý zlepí steny ciev, následne sa cievka uzavrie a vstrebe) alebo laserovou terapiou (laserový lúč tepelne zničí cievku), musí ich však vidieť odborník. Vyskúšať je možné aj niektoré lokálne prípravky s obsahom heparínu, ViaTromb Forte Spray Gél, Lioton gél, Heparín AL gél a podobne. Pravidelným užívaním došlo u väčšiny pacientov k čiastočnému vyblednutiu farby mikrovarixov. Ak by výsledok bol neuspokojivý, bude nutné podstúpiť vyššie spomínané invazívnejšie metódy.
 

Tehotenstvo a kŕčové žily


Tehotenstvo je pre ženu s vrodenou dispozíciou na tvorbu kŕčových žíl z hľadiska rozvoja tejto choroby rizikovým obdobím. Vieme, že krv, ktorá sa odvádza z nôh k pravému srdcu, je poháňaná s pomocou tzv. žilových chlopní smerom nahor. Ak dieťatko tlačí na panvu, krv sa nemôže z nôh vracať tak, ako by mala a pretláča sa na povrch z hlbokých žíl na nohách. Ak sa k nej pridá vrodená menejcennosť žilových chlopní, problém je na svete. Dá sa však proti tomu všeličo robiť, hlavne je vhodné denne cvičiť cievnu gymnastiku, napr. bicyklovanie vo vzduchu so zdvihnutými nohami, pretláčanie špičky, päty, pravidelné vykladanie si nôh. Tiež je vhodné navštíviť cievneho lekára, aby v prípade potreby predpísal tehotenské kompresívne pančuchy. Kompresívne pančuchy je dobré natiahnúť si ráno, ešte skôr, ako zvesíte nohy z postele, tlak spôsobí, že žily sa nebudú môcť vyklenovať ďalej. Odborný lekár môže predpísať aj venotonikum Detralex. Zvyšuje napätie žilovej steny, odolnosť ciev, obmedzuje tvorbu opuchov. Ak nohy aj pobolievajú a je pocit ťažoby, je možné skúsiť aj lokálne prípravky. Väčšinou ide o gély, niektoré majú aj chladiaci efekt, ktorý môže priniesť úľavu.
 

Kompresívne pančuchy


Kompresívne pančuchy musia byť také, aby sa v nich pacient cítil dobre. Pančuchy sa predpisujú podľa toho, aký je rozsah kŕčových žíl a vtedy sa možno rozhodnúť pre lýtkové, stehenné, či polostehenné pančuchové nohavice. Zdravotnícke pančuchy sa vyrábajú v štyroch kompresívnych triedach a rozdeľujú sa na ne podľa tlaku, ktorý vyvíjajú na končatinu v oblasti členka, kde musí byť hodnota tlaku najvyššia a smerom nahor klesá. Výber typu pančúch, kompresívnej triedy a veľkosti by mal urobiť ošetrujúci lekár. Ak však ide o pacientov, ktorí majú nekonfekčnú veľkosť, sú povedzme obézni a podobne, je možné dať si urobiť pančuchy na mieru.
 

Jedlom proti kŕčovým žilám?


Zdravá strava s dostatkom vlákniny, ktorá zaručuje pravidelné vyprázdňovanie, je v boji proti kŕčovým žilám dôležitá. Bolo by však naivné si myslieť, že ak má žena dedičný nábeh na tvorbu kŕčových žíl a pred sebou dve - tri tehotenstvá, kŕčové žily sa jej pri dodržiavaní racionálnej výživy vôbec neobjavia. Môže však ich výskyt obmedziť tým, že bude dodržiavať súbor všetkých opatrení ako polohovanie nôh, dostatočný pohyb, príjem tekutín a antioxidantov vrátane vitamínu C, ktorý posilňuje cievnu stenu.
 


Zaregistrovať do Noviniek e-mailom

 

Č A S

 

 

Predpoved pocasia :: www.meteo.sk

 
_____________
 Posledná
 aktualizácia:
 
22.máj
 2024
_____________
 

NAŠI PARTNERI