PODPORUJÚ NÁS

 
 
 
 
 
www.zzz.sk
 
NaviPro
 
 
 
  

 

_________________

 

Zobrazuje stav

od 1.máj 2010

 

free counters

 

 

_________________

Jedzte pestrú stravu

Potrebujete viac ako 40 rôznych výživových látok a žiadna potravina ich všetky neobsahuje. Dnešná potravinová ponuka poskytuje širokú paletu potravín v čerstvom stave, záleží len na kulinárskej úprave. Svoj výber vždy zvažujte. Ak máte bohatý obed, zvoľte striedmu večeru. Ak jeden deň zjete viac mäsa, druhý deň uprednostníte rybu.

Založte svoju stravu na potravinách bohatých na sacharidy

282Veľa ľudí je málo chleba, cestovín, ryže, ďalších obilovín a zemiakov. Viac ako polovica energie z vašej stravy by mala pochádzať z uvedených potravín. Celozrnný chlieb, cestoviny a ďalšie obilniny vám zvýšia aj príjem vlákniny.

Jedzte veľa ovocia a zeleniny

zeleninaMnohí z nás nejedia tieto potraviny, aj keď sú zdrojom dôležitých ochranných látok. Denne vyskúšajte zjesť aspoň päť porcií ovocia a zeleniny.

Udržte si zdravú telesnú hmotnosť a dobrú náladu

vahaNadváha zvyšuje riziko ochorenia, vrátane ochorení srdca a ciev. Väčšia spotreba kalórií ako skutočne potrebujete z akýchkoľvek zdrojov (tuky, sacharidy, bielkoviny, alkohol) vedie k tvorbe nadbytočného tuku. Tuk je najkoncentrovanejším zdrojom energie. Dobrým spôsobom jeho výdaja je fyzická aktivita. Rada je jednoduchá : pokiaľ priberáte na váhe, musíte menej jesť a viac sa pohybovať !

Jedzte menšie porcie, obmedzte množstvo, ale nie sortiment potravín

325Ak si udržíte rozumné veľkosti porcií, tak môžete jesť všetky potraviny, ktoré máte radi. Rozumná veľkosť porcie je napr. 100 mg masla, 1 stredne veľký kus ovocia, polovica šálky cestovín pred varením, 50 ml zmrzliny. Hotové pokrmy majú často svoju energetickú hodnotu uvedenú na obale, čo vám výrazne pomôže pri rozhodovaní sa.

Jedzte pravidelne

hodinyVynechané jedlá, obzvlášť raňajky, môžu viesť k nekontrolovanému hladu s následným prejedaním sa. Ochutnávanie a uštipovanie medzi jedlami môže zabrániť hladu, ale nezabudnite si to uvedomiť a započítať tieto ochutnávania do vášho celkového energetického príjmu.

Pite veľa tekutín

vodaDospelí majú denne vypiť 1,5 litra tekutín. Pri fyzickej aktivite, počas horúčav je potrebné množstvo tekutín vyššie. Obyčajná voda je dobrým zdrojom tekutiny, ale pestrosť môže byť príjemná a aj zdravá. Na výber sú rôzne nápoje, džúsy, mlieko, čaj, káva, ovocné šťavy a podobne.

Pohybujte sa

behFyzická aktivita pomáha spáliť nadmerné kalórie. Tiež je vhodná pre srdce a obehový systém, pre celkové zdravie a pre dobrý pocit . nech sa fyzická aktivita stane súčasťou vášho denného režimu. Používajte schody miesto výťahov (smerom hore a aj dole), počas obedňajšej prestávky sa choďte prejsť.

So zmenami začnite ihneď, ale vykonávajte ich postupne

318Postupné zmeny sú mnohom ľahšie ako rázne okamžité opatrenia. Zapisujte si počas 3 dní všetky potraviny a nápoje, ktoré zjete (vrátane maškŕt) a vypijete. Máte dostatok ovocia a zeleniny ? Na začiatku skúste zjesť denne jeden kus ovocia alebo zeleniny, následné dni dávku zvyšujte. Sú vaše obľúbené pokrmy bohaté na tuky ? Skúste ich zmeniť za menej tučné alebo jedzte menšie porcie.


Pamätajte si, že neexistujú

grilExistuje len dobrá alebo zlá strava. Nemajte pocit viny pri konzumovaní potravín, ktoré máte radi, ale jedzte ich z mierou a dbajte na pestrosť v stravovaní.


Zaregistrovať do Noviniek e-mailom

 

Č A S

 

 

Predpoved pocasia :: www.meteo.sk

 
_____________
 Posledná
 aktualizácia:
 
22.máj
 2024
_____________
 

NAŠI PARTNERI